2020 PAC Endorsements
2020 Florida Realtors PAC endorsements with 2020 buttons
mphillips007 / Getty Images

A Look at Florida Realtors' Picks for the 2020 Election Cycle

Florida Realtors® PAC is proud to endorse the following candidates for the 2020 election cycle.

Florida Realtors PAC makes candidate endorsements each election cycle. All candidates are evaluated based on numerous factors, including their voting records on issues that are relevant to the real estate profession.

Tim Weisheyer, 2020 chair of Florida Realtors® PAC Trustees and Broker/Owner of Dream Builders Realty and dbrCommercial Real Estate in Central Florida had the following to say about the 2020 endorsements:

“The difficulties brought on by the global pandemic make it clearer than ever that having the right people in government is essential to ensuring public safety and protecting the basic functions of society. We believe these candidates are the right choice to fulfill those responsibilities and look forward to supporting them in their elections.”

Florida Senate endorsements

District 1: Senator Doug Broxson

District 3: Representative Loranne Ausley

District 5: Jennifer Bradley

District 9: Jason Brodeur

District 11: Senator Randolph Bracy

District 17: Senator Debbie Mayfield

District 19: Senator Darryl Rouson

District 21: Jim Boyd

District 23: Senator Joe Gruters

District 25: Senator Gayle Harrell

District 27: Representative Ray Rodrigues

District 29: Representative Tina Polksy

District 33: Senator Perry Thurston

District 35: Representative Shevrin Jones

District 39: Representative Ana Maria Rodriguez

Florida House endorsements

District 2: Representative Robert Alexander Andrade

District 4: Patt Maney

District 6: Representative Jay Trumbull

District 7: Representative Jason Shoaf

District 11: Representative Cord Byrd

District 12: Representative Clay Yarborough

District 13: Representative Tracie Davis

District 18: Sam Garrison

District 19: Representative Bobby Payne

District 21: Representative Chuck Clemons

District 25: Representative Thomas Leek

District 26: Representative Elizabeth Fetterhoff

District 27: Webster Barnaby

District 28: Representative David Smith

District 29: Representative Scott Plakon

District 31: Keith Truenow

District 32: Representative Anthony Sabatini

District 33: Representative Brett Thomas Hage

District 35: Representative Blaise Ingoglia

District 41: Representative Sam Killebrew

District 42: Fred Hawkins

District 43: Kristen Arrington

District 48: Samuel Vilchez Santiago

District 50: Representative Rene Plasencia

District 51: Representative Tyler Sirois

District 52: Representative Thad Altman

District 53: Representative Randy Fine

District 55: Ned Hancock

District 64: Representative James Grant

District 65: Representative Chris Sprowls

District 66: Representative Nick DiCeglie

District 67: Representative Chris Latvala

District 68: Representative Ben Diamond

District 69: Representative Jennifer Webb

District 70: Michele Rayner

District 71: Representative William Cloud Robinson

District 73: Representative Tommy Gregory

District 74: Representative James Buchanan

District 77: Mike Giallombardo

District 78: Jenna Persons

District 79: Representative Spencer Roach

District 80: Lauren Melo

District 81: Kelly Skidmore

District 82: Rick Kozell

District 84: Dana Trabulsy

District 87: Representative David Silvers

District 89: Representative Mike Caruso

District 90: Representative Joseph Casello

District 94: Representative Bobby DuBose

District 95: Representative Anika Omphroy

District 96: Christine Hunschofsky

District 101: Brian C. Johnson

District 104: Robin Bartleman

District 106: Representative Bob Rommel

District 108: Representative Dotie Joseph

District 115: Representative Vance Arthur Aloupis

District 116: Representative Daniel Perez

District 120: Jim Mooney